QIDI Tech UltraPA

Fra QIDI Tech, Kina PPA

  • Natural

Hvordan printer jeg det?

Dyse
260-280 °C
Bed
70-80 °C
Diameter
1.75 mm

Mærkede spoler: QidiTech

QIDI Tech UltraPA kort fortalt

QIDI Tech UltraPA er PPA-filament fra QIDI Tech, et mærke fra Kina. Print det med dysen på 260-280 °C og printpladen på 70-80 °C. Fås i 1 farve, på 1 kg-spoler.

Materiale
PPA
Dyse
260-280 °C
Bed
70-80 °C
Diameter
1.75 mm
Spolestørrelser
1 kg
Farver
1
Alle specifikationer

Farver for QIDI Tech UltraPA

    • Natural
    Natural

Hvor kan man købe QIDI Tech UltraPA

Vi kender endnu ikke en butik, der sælger det. Det findes måske på Amazon.

Amazon

Søg efter QIDI Tech UltraPA på Amazon. Linket åbner Amazon for dit eget land, hvor det findes.

Søg på Amazon Affiliatelink

Affiliate-oplysning: Nogle links på denne side er affiliate-links. Vi kan tjene provision, hvis du foretager et køb, uden ekstra omkostning for dig. Som Amazon-associeret tjener vi på kvalificerende køb.

Printere, der printer QIDI Tech UltraPA godt

75 printere i vores katalog printer Nylon (PA) godt, vurderet ud fra deres temperaturer, kabinet og extruder. De printere, der bruges mest med SimplyPrint, vises først.

QIDI Tech UltraPA i en AMS, CFS eller ACE Pro og dets NFC-tag

I en multimaterialeenhed

Open Filament Database registrerer endnu ikke spolens størrelse eller, om den er af pap: Kontrollér, at den passer i din enhed.

NFC- og RFID-tags

Spoler fra QIDI Tech har QidiTech-tags, og SimplyPrint læser dem direkte: Scan en spole, så er den i din beholdning.

Til andre systemer skriver SimplyPrint tagget:

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så Prusa-printere læser den som deres egen.

OpenSpool: SimplyPrint skriver et åbent OpenSpool-tag, som alle OpenSpool-læsere kan læse.

OpenTag: SimplyPrint skriver et åbent OpenTag-tag, som alle OpenTag-læsere kan læse.

Creality CFS: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så Creality-printere læser den som deres egen.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så Anycubic-printere læser den som deres egen.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så ELEGOO-printere læser den som deres egen.

TigerTag: SimplyPrint skriver et åbent TigerTag-tag, som alle TigerTag-læsere kan læse.

Bambu Lab og Snapmaker U1-tags er signeret af printerproducenten, så vi kan ikke skrive til dem, men vi kan skrive til de andre. På disse printere holder SimplyPrint i stedet styr på spolen.

Læs fra NFC-tag
Mærke
Materiale
Farve
Spole
Resterende vægt 0 g af 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler for QIDI Tech UltraPA

Ingen slicer har så vidt vi ved en egen profil til det. Start med din slicers generiske PPA-profil, og indstil temperaturerne ovenfor.

Specifikationer for QIDI Tech UltraPA

Temperaturer, materiale og spoler, som QIDI Tech angiver dem i Open Filament Database.

Printning

Dysetemperatur 260-280 °C
Printpladetemperatur 70-80 °C
Hærdet dyse Ukendt

Materiale

Materiale PPA
Egenskaber Ukendt
Densitet 1.21 g/cm³
Mærke fra Kina

Spoler

Diameter 1.75 mm
Spolestørrelser 1 kg
Farver 1
Refills uden spole Ukendt

Er dataene forkerte? Rediger dem i Open Filament Database: Rettelsen vises på denne side ved næste import. Filamentets fil på GitHub

Sammenlign QIDI Tech UltraPA med lignende filamenter

Samme type filament fra andre mærker med lignende finish og temperaturer, som du kan købe.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken temperatur skal jeg printe QIDI Tech UltraPA ved?

QIDI Tech angiver en dyssetemperatur på 260-280 °C og en printpladetemperatur på 70-80 °C. Start midt i intervallet, og tilpas til din printer.

Hvilke 3D-printere kan printe QIDI Tech UltraPA?

75 printere i vores katalog printer det godt, vurderet ud fra deres temperaturer, kabinet og extruder, for eksempel Bambu Lab P1S, Bambu Lab P1S Combo og Bambu Lab X1-Carbon Combo.

Har QIDI Tech UltraPA et NFC- eller RFID-tag?

QIDI Techs spoler har QidiTech-tags, og SimplyPrint læser dem. SimplyPrint kan også skrive tags til OpenPrintTag, OpenSpool, OpenTag, Creality CFS, Anycubic ACE, ELEGOO Canvas og TigerTag, så spolen fungerer som systemproducentens egen.

Findes der en slicerprofil til QIDI Tech UltraPA?

Ikke en af deres egne, så vidt vi ved. Brug din slicers generiske PPA-profil med temperaturerne ovenfor.

Filamentdata: Open Filament Database, et åbent katalog vedligeholdt af fællesskabet, som SimplyPrint hjælper med at drive. Brugstal, printerbedømmelser og NFC-understøttelse er SimplyPrints egne.