PolyLite ASA

Fra PolyLite, Kina ASA

  • Army Brown
  • Army Green
  • Black
  • Blue
  • Dark Green Grey
  • Dark Grey
  • Dark Purple
  • Green
  • Grey
  • Jet Black
  • Natural
  • Olive Brown
  • Orange
  • Polymaker Teal
  • Pop Blue
  • Pop Green
  • Pop Pink
  • Purple
  • Red
  • +2

Hvordan printer jeg det?

Dyse
230-260 °C
Bed
75-95 °C
Diameter
1.75 mm og 2.85 mm

Færdiglavede profiler i 4 slicere

PolyLite ASA kort fortalt

PolyLite ASA er ASA-filament fra PolyLite, et mærke fra Kina. Print det med dysen på 230-260 °C og printpladen på 75-95 °C. Fås i 21 farver, på 1 kg, 3 kg og 5 kg-spoler.

Materiale
ASA
Dyse
230-260 °C
Bed
75-95 °C
Diameter
1.75 mm og 2.85 mm
Spolestørrelser
1 kg, 3 kg og 5 kg
Farver
21
Alle specifikationer

Farver for PolyLite ASA

    • Army Brown
    Army Brown
    • Army Green
    Army Green
    • Black
    Black
    • Blue
    Blue
    • Dark Green Grey
    Dark Green Grey
    • Dark Grey
    Dark Grey
    • Dark Purple
    Dark Purple
    • Green
    Green
    • Grey
    Grey
    • Jet Black
    Jet Black
    • Natural
    Natural
    • Olive Brown
    Olive Brown
    • Orange
    Orange
    • Polymaker Teal
    Polymaker Teal
    • Pop Blue
    Pop Blue
    • Pop Green
    Pop Green
    • Pop Pink
    Pop Pink
    • Purple
    Purple
    • Red
    Red
    • White
    White
    • Yellow
    Yellow

Hvor kan man købe PolyLite ASA

Vi kender endnu ikke en butik, der sælger det. Det findes måske på Amazon.

Amazon

Søg efter PolyLite ASA på Amazon. Linket åbner Amazon for dit eget land, hvor det findes.

Søg på Amazon Affiliatelink

Affiliate-oplysning: Nogle links på denne side er affiliate-links. Vi kan tjene provision, hvis du foretager et køb, uden ekstra omkostning for dig. Som Amazon-associeret tjener vi på kvalificerende køb.

Printere, der printer PolyLite ASA godt

75 printere i vores katalog printer ABS & ASA godt, vurderet ud fra deres temperaturer, kabinet og extruder. De printere, der bruges mest med SimplyPrint, vises først.

PolyLite ASA i en AMS, CFS eller ACE Pro og dets NFC-tag

I en multimaterialeenhed

ASA er den type filament, multimaterialeenheder er lavet til.

Open Filament Database registrerer endnu ikke spolens størrelse eller, om den er af pap: Kontrollér, at den passer i din enhed.

NFC- og RFID-tags

Så vidt vi ved, sætter PolyLite ikke tags på sine spoler. SimplyPrint skriver et til det system, du bruger, så spolen fungerer som systemproducentens egen:

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så Prusa-printere læser den som deres egen.

QidiTech: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så QIDI-printere læser den som deres egen.

OpenSpool: SimplyPrint skriver et åbent OpenSpool-tag, som alle OpenSpool-læsere kan læse.

OpenTag: SimplyPrint skriver et åbent OpenTag-tag, som alle OpenTag-læsere kan læse.

Creality CFS: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så Creality-printere læser den som deres egen.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så Anycubic-printere læser den som deres egen.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så ELEGOO-printere læser den som deres egen.

TigerTag: SimplyPrint skriver et åbent TigerTag-tag, som alle TigerTag-læsere kan læse.

Bambu Lab og Snapmaker U1-tags er signeret af printerproducenten, så vi kan ikke skrive til dem, men vi kan skrive til de andre. På disse printere holder SimplyPrint i stedet styr på spolen.

Læs fra NFC-tag
Mærke
Materiale
Farve
Spole
Resterende vægt 0 g af 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler for PolyLite ASA

Færdige profiler fra slicerproducenterne og PolyLite, indbygget i SimplyPrints online slicer: vælg filamentet og slice i din browser.

BambuStudio
og 24 mere
ElegooSlicer
og 25 mere
OrcaSlicer
og 25 mere
CrealityPrint
og 19 mere

Hvad SimplyPrint-brugere gør med PolyLite ASA

Fra spoler og print fra SimplyPrint-konti, optalt samlet pr. 22 Oct 2026. Ingen enkeltkonto kan identificeres.

Har den på lager
Bruges af flere SimplyPrint-brugere
Hobbybrugere
Bruges af flere SimplyPrint-brugere

Specifikationer for PolyLite ASA

Temperaturer, materiale og spoler, som PolyLite angiver dem i Open Filament Database.

Printning

Dysetemperatur 230-260 °C
Printpladetemperatur 75-95 °C
Hærdet dyse Ukendt

Materiale

Materiale ASA
Egenskaber Ukendt
Densitet 1.13 g/cm³
Mærke fra Kina

Spoler

Diameter 1.75 mm og 2.85 mm
Spolestørrelser 1 kg, 3 kg og 5 kg
Farver 21
Refills uden spole Ukendt

Dokumenter

Teknisk datablad Hent fra PolyLite

Er dataene forkerte? Rediger dem i Open Filament Database: Rettelsen vises på denne side ved næste import. Filamentets fil på GitHub

Sammenlign PolyLite ASA med lignende filamenter

Samme type filament fra andre mærker med lignende finish og temperaturer, som du kan købe.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken temperatur skal jeg printe PolyLite ASA ved?

PolyLite angiver en dyssetemperatur på 230-260 °C og en printpladetemperatur på 75-95 °C. Start midt i intervallet, og tilpas til din printer.

Hvilke 3D-printere kan printe PolyLite ASA?

75 printere i vores katalog printer det godt, vurderet ud fra deres temperaturer, kabinet og extruder, for eksempel Bambu Lab P1S, Bambu Lab P1S Combo og Bambu Lab X1-Carbon Combo.

Har PolyLite ASA et NFC- eller RFID-tag?

Ikke fra PolyLite, så vidt vi ved. SimplyPrint kan skrive en tag til den til OpenPrintTag, QidiTech, OpenSpool, OpenTag, Creality CFS, Anycubic ACE, ELEGOO Canvas og TigerTag, så spolen fungerer som systemproducentens egen.

Findes der en slicerprofil til PolyLite ASA?

Ja, i BambuStudio, ElegooSlicer, OrcaSlicer og CrealityPrint, og de er indbygget i SimplyPrints online slicer.

Filamentdata: Open Filament Database, et åbent katalog vedligeholdt af fællesskabet, som SimplyPrint hjælper med at drive. Brugstal, printerbedømmelser og NFC-understøttelse er SimplyPrints egne.