ELEGOO PLA Wood

Fra ELEGOO, Kina PLA

  • Oak/Light Brown
  • Rosewood
  • Tan Birch
  • Teak
  • Walnut
  • Wood Filled

Hvordan printer jeg det?

Dyse
200-240 °C
Bed
35-65 °C
Diameter
1.75 mm

Færdiglavede profiler i 2 slicere

Mærkede spoler: ELEGOO Canvas

ELEGOO PLA Wood kort fortalt

ELEGOO PLA Wood er PLA-filament fra ELEGOO, et mærke fra Kina. Print det med dysen på 200-240 °C og printpladen på 35-65 °C. Fås i 6 farver, på 1 kg-spoler.

Materiale
PLA
Dyse
200-240 °C
Bed
35-65 °C
Diameter
1.75 mm
Spolestørrelser
1 kg
Farver
6
Alle specifikationer

Farver for ELEGOO PLA Wood

    • Oak/Light Brown
    Oak/Light Brown
    • Rosewood
    Rosewood
    • Tan Birch
    Tan Birch
    • Teak
    Teak
    • Walnut
    Walnut
    • Wood Filled
    Wood Filled

Hvor kan man købe ELEGOO PLA Wood

Butikker, der sender til dig, med producentens egen først. En butik viser én spole fra serien, 1,75 mm, 1 kg, hvor den sælges: vælg farve og størrelse på butikkens side.

ELEGOO Officiel butik

Bedst for USA: ELEGOOs globale butik

Købt direkte fra ELEGOO, fra butikken der betjener dit område.

Køb fra ELEGOO Affiliatelink
Amazon

Søg efter ELEGOO PLA Wood på Amazon. Linket åbner Amazon for dit eget land, hvor det findes.

Søg på Amazon Affiliatelink

Affiliate-oplysning: Nogle links på denne side er affiliate-links. Vi kan tjene provision, hvis du foretager et køb, uden ekstra omkostning for dig. Som Amazon-associeret tjener vi på kvalificerende køb.

Printere til ELEGOO PLA Wood

PLA er et grundmateriale, som stort set alle 3D-printere kan printe: 767 af de 767 printere i vores katalog printer det godt. Nedenfor er dem, SimplyPrint-brugere printer mest med.

ELEGOO PLA Wood i en AMS, CFS eller ACE Pro og dets NFC-tag

I en multimaterialeenhed

PLA er den type filament, multimaterialeenheder er lavet til.

Open Filament Database registrerer endnu ikke spolens størrelse eller, om den er af pap: Kontrollér, at den passer i din enhed.

NFC- og RFID-tags

Spoler fra ELEGOO har ELEGOO Canvas-tags, og SimplyPrint læser dem direkte: Scan en spole, så er den i din beholdning.

Til andre systemer skriver SimplyPrint tagget:

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så Prusa-printere læser den som deres egen.

QidiTech: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så QIDI-printere læser den som deres egen.

OpenSpool: SimplyPrint skriver et åbent OpenSpool-tag, som alle OpenSpool-læsere kan læse.

OpenTag: SimplyPrint skriver et åbent OpenTag-tag, som alle OpenTag-læsere kan læse.

Creality CFS: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så Creality-printere læser den som deres egen.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver et tag til denne spole, så Anycubic-printere læser den som deres egen.

TigerTag: SimplyPrint skriver et åbent TigerTag-tag, som alle TigerTag-læsere kan læse.

Bambu Lab og Snapmaker U1-tags er signeret af printerproducenten, så vi kan ikke skrive til dem, men vi kan skrive til de andre. På disse printere holder SimplyPrint i stedet styr på spolen.

Læs fra NFC-tag
Mærke
Materiale
Farve
Spole
Resterende vægt 0 g af 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler for ELEGOO PLA Wood

Færdige profiler fra slicerproducenterne og ELEGOO, indbygget i SimplyPrints online slicer: vælg filamentet og slice i din browser.

Hvad SimplyPrint-brugere gør med ELEGOO PLA Wood

Fra spoler og print fra SimplyPrint-konti, optalt samlet pr. 22 Oct 2026. Ingen enkeltkonto kan identificeres.

Har den på lager
Bruges af flere SimplyPrint-brugere
Hobbybrugere
Bruges af flere SimplyPrint-brugere

Specifikationer for ELEGOO PLA Wood

Temperaturer, materiale og spoler, som ELEGOO angiver dem i Open Filament Database.

Printning

Dysetemperatur 200-240 °C
Printpladetemperatur 35-65 °C
Hærdet dyse Ukendt

Materiale

Materiale PLA
Egenskaber Ukendt
Densitet 1.24 g/cm³
Mærke fra Kina

Spoler

Diameter 1.75 mm
Spolestørrelser 1 kg
Farver 6
Refills uden spole Ukendt

Er dataene forkerte? Rediger dem i Open Filament Database: Rettelsen vises på denne side ved næste import. Filamentets fil på GitHub

Sammenlign ELEGOO PLA Wood med lignende filamenter

Samme type filament fra andre mærker med lignende finish og temperaturer, som du kan købe.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken temperatur skal jeg printe ELEGOO PLA Wood ved?

ELEGOO angiver en dyssetemperatur på 200-240 °C og en printpladetemperatur på 35-65 °C. Start midt i intervallet, og tilpas til din printer.

Hvilke 3D-printere kan printe ELEGOO PLA Wood?

Næsten alle: PLA er et basismateriale, som næsten alle 3D-printere kan printe, og 767 af de 767 printere i vores katalog kan printe det godt.

Har ELEGOO PLA Wood et NFC- eller RFID-tag?

ELEGOOs spoler har ELEGOO Canvas-tags, og SimplyPrint læser dem. SimplyPrint kan også skrive tags til OpenPrintTag, QidiTech, OpenSpool, OpenTag, Creality CFS, Anycubic ACE og TigerTag, så spolen fungerer som systemproducentens egen.

Findes der en slicerprofil til ELEGOO PLA Wood?

Ja, i ElegooSlicer og OrcaSlicer, og de er indbygget i SimplyPrints online slicer.

Filamentdata: Open Filament Database, et åbent katalog vedligeholdt af fællesskabet, som SimplyPrint hjælper med at drive. Brugstal, printerbedømmelser og NFC-understøttelse er SimplyPrints egne.