StrongHero3D N2 N3 Multi Color

Av StrongHero3D, Kina PLA

  • Silver Forge Black

Hur skriver jag ut det?

Munstycke
200-246 °C
Bädd
55-61 °C
Diameter
1.75 mm

StrongHero3D N2 N3 Multi Color i korthet

StrongHero3D N2 N3 Multi Color är filament av PLA från StrongHero3D, ett varumärke från Kina. Skriv ut med munstycket på 200-246 °C och byggplattan på 55-61 °C. Finns i 1 färg, på spolar om 1 kg.

Material
PLA
Munstycke
200-246 °C
Bädd
55-61 °C
Diameter
1.75 mm
Spolstorlekar
1 kg
Färger
1
Alla specifikationer

StrongHero3D N2 N3 Multi Color-färger

    • Silver Forge Black
    Silver Forge Black

Var du kan köpa StrongHero3D N2 N3 Multi Color

Vi känner ännu inte till någon butik som säljer det. Det kan finnas på Amazon.

Amazon

Sök efter StrongHero3D N2 N3 Multi Color på Amazon. Länken öppnar Amazon för ditt land, om det finns.

Sök på Amazon Partnerlänk

Partnerinformation: Vissa länkar på den här sidan är partnerlänkar. Vi kan få provision om du genomför ett köp, utan extra kostnad för dig. Som Amazon Associate tjänar vi på kvalificerade köp.

Skrivare för StrongHero3D N2 N3 Multi Color

PLA är ett grundmaterial som i princip alla 3D-skrivare kan skriva ut: 767 av de 767 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra. Nedan visas de skrivare som SimplyPrint-användare använder mest.

StrongHero3D N2 N3 Multi Color i en AMS, CFS eller ACE Pro och dess NFC-tagg

I en enhet för flera material

PLA är den typ av filament som multimaterialenheter är gjorda för.

Open Filament Database registrerar ännu inte spolens storlek eller om den är av kartong: kontrollera att den passar i din enhet.

NFC- och RFID-taggar

Såvitt vi vet har StrongHero3D inga taggar på sina spolar. SimplyPrint skriver en för systemet du använder, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen:

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Prusa-skrivare läser den som en egen spole.

QidiTech: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att QIDI-skrivare läser den som en egen spole.

OpenSpool: SimplyPrint skriver en öppen OpenSpool-tagg som alla OpenSpool-läsare kan läsa.

OpenTag: SimplyPrint skriver en öppen OpenTag-tagg som alla OpenTag-läsare kan läsa.

Creality CFS: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Creality-skrivare läser den som en egen spole.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Anycubic-skrivare läser den som en egen spole.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att ELEGOO-skrivare läser den som en egen spole.

TigerTag: SimplyPrint skriver en öppen TigerTag-tagg som alla TigerTag-läsare kan läsa.

Taggar från Bambu Lab och Snapmaker U1 är signerade av skrivartillverkaren, så vi kan inte skriva till dem, men vi kan skriva till de andra. På de skrivarna håller SimplyPrint i stället koll på spolen.

Läs av NFC-tagg
Märke
Material
Färg
Spole
Återstående vikt 0 g av 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler för StrongHero3D N2 N3 Multi Color

Ingen slicer har, så vitt vi vet, en egen profil för det. Börja med din slicers generiska PLA-profil och ställ in temperaturerna ovan.

Specifikationer för StrongHero3D N2 N3 Multi Color

Temperaturer, material och spolar, enligt StrongHero3D i Open Filament Database.

Utskrift

Munstyckstemperatur 200-246 °C
Bäddtemperatur 55-61 °C
Härdat munstycke Okänd

Material

Material PLA
Egenskaper Okänd
Densitet 1.24 g/cm³
Varumärke från Kina

Spolar

Diameter 1.75 mm
Spolstorlekar 1 kg
Färger 1
Påfyllningar utan spole Okänd

Är dessa data felaktiga? Redigera dem i Open Filament Database: korrigeringen visas på den här sidan vid nästa import. Filamentets fil på GitHub

Jämför StrongHero3D N2 N3 Multi Color med liknande filament

Samma typ av filament från andra varumärken, med liknande finish och temperaturer, som du kan köpa.

Vanliga frågor

Vilken temperatur ska jag skriva ut StrongHero3D N2 N3 Multi Color vid?

StrongHero3D anger en munstyckstemperatur på 200-246 °C och en byggplattetemperatur på 55-61 °C. Börja mitt i intervallet och justera för din skrivare.

Vilka 3D-skrivare kan skriva ut StrongHero3D N2 N3 Multi Color?

Nästan vilken som helst: PLA är ett basmaterial som nästan alla 3D-skrivare kan skriva ut, och 767 av de 767 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra.

Har StrongHero3D N2 N3 Multi Color en NFC- eller RFID-tagg?

Inte från StrongHero3D, så vitt vi vet. SimplyPrint kan skriva en tagg för det för OpenPrintTag, QidiTech, OpenSpool, OpenTag, Creality CFS, Anycubic ACE, ELEGOO Canvas och TigerTag, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen.

Finns det en slicerprofil för StrongHero3D N2 N3 Multi Color?

Inte någon egen som vi känner till. Använd din slicers generella PLA-profil med temperaturerna ovan.

Filamentdata: Open Filament Database, en öppen katalog som underhålls av communityn och som SimplyPrint hjälper till att driva. Användningssiffror, skrivaromdömen och NFC-stöd kommer från SimplyPrint.