Protopasta Simply PETG

Av Protopasta, USA PETG

  • Black
  • Clear
  • White

Hur skriver jag ut det?

Munstycke
250 °C
Bädd
80 °C
Diameter
1.75 mm

Protopasta Simply PETG i korthet

Protopasta Simply PETG är filament av PETG från Protopasta, ett varumärke från USA. Skriv ut med munstycket på 250 °C och byggplattan på 80 °C. Finns i 3 färger, på spolar om 1 kg och 3 kg.

Material
PETG
Munstycke
250 °C
Bädd
80 °C
Diameter
1.75 mm
Spolstorlekar
1 kg och 3 kg
Färger
3
Alla specifikationer

Protopasta Simply PETG-färger

    • Black
    Black
    • Clear
    Clear
    • White
    White

Var du kan köpa Protopasta Simply PETG

Vi känner ännu inte till någon butik som säljer det. Det kan finnas på Amazon.

Amazon

Sök efter Protopasta Simply PETG på Amazon. Länken öppnar Amazon för ditt land, om det finns.

Sök på Amazon Partnerlänk

Partnerinformation: Vissa länkar på den här sidan är partnerlänkar. Vi kan få provision om du genomför ett köp, utan extra kostnad för dig. Som Amazon Associate tjänar vi på kvalificerade köp.

Skrivare för Protopasta Simply PETG

PETG är ett grundmaterial som i princip alla 3D-skrivare kan skriva ut: 703 av de 747 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra. Nedan visas de skrivare som SimplyPrint-användare använder mest.

Protopasta Simply PETG i en AMS, CFS eller ACE Pro och dess NFC-tagg

I en enhet för flera material

PETG är den typ av filament som multimaterialenheter är gjorda för.

Open Filament Database registrerar ännu inte spolens storlek eller om den är av kartong: kontrollera att den passar i din enhet.

NFC- och RFID-taggar

Såvitt vi vet har Protopasta inga taggar på sina spolar. SimplyPrint skriver en för systemet du använder, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen:

Creality CFS: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Creality-skrivare läser den som en egen spole.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Anycubic-skrivare läser den som en egen spole.

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Prusa-skrivare läser den som en egen spole.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att ELEGOO-skrivare läser den som en egen spole.

OpenSpool: SimplyPrint skriver en öppen OpenSpool-tagg som alla OpenSpool-läsare kan läsa.

QidiTech: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att QIDI-skrivare läser den som en egen spole.

OpenTag: SimplyPrint skriver en öppen OpenTag-tagg som alla OpenTag-läsare kan läsa.

TigerTag: SimplyPrint skriver en öppen TigerTag-tagg som alla TigerTag-läsare kan läsa.

Taggar från Bambu Lab och Snapmaker U1 är signerade av skrivartillverkaren, så vi kan inte skriva till dem, men vi kan skriva till de andra. På de skrivarna håller SimplyPrint i stället koll på spolen.

Läs av NFC-tagg
Märke
Material
Färg
Spole
Återstående vikt 0 g av 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler för Protopasta Simply PETG

Ingen slicer har, så vitt vi vet, en egen profil för det. Börja med din slicers generiska PETG-profil och ställ in temperaturerna ovan.

Specifikationer för Protopasta Simply PETG

Temperaturer, material och spolar, enligt Protopasta i Open Filament Database.

Utskrift

Munstyckstemperatur 250 °C
Bäddtemperatur 80 °C
Härdat munstycke Okänd

Material

Material PETG
Egenskaper Okänd
Densitet 1.2 g/cm³
Varumärke från USA

Spolar

Diameter 1.75 mm
Spolstorlekar 1 kg och 3 kg
Färger 3
Påfyllningar utan spole Okänd

Är dessa data felaktiga? Redigera dem i Open Filament Database: korrigeringen visas på den här sidan vid nästa import. Filamentets fil på GitHub

Jämför Protopasta Simply PETG med liknande filament

Samma typ av filament från andra varumärken, med liknande finish och temperaturer, som du kan köpa.

Vanliga frågor

Vilken temperatur ska jag skriva ut Protopasta Simply PETG vid?

Protopasta anger en munstyckstemperatur på 250 °C och en byggplattetemperatur på 80 °C. Börja mitt i intervallet och justera för din skrivare.

Vilka 3D-skrivare kan skriva ut Protopasta Simply PETG?

Nästan vilken som helst: PETG är ett basmaterial som nästan alla 3D-skrivare kan skriva ut, och 703 av de 747 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra.

Har Protopasta Simply PETG en NFC- eller RFID-tagg?

Inte från Protopasta, så vitt vi vet. SimplyPrint kan skriva en tagg för det för Creality CFS, Anycubic ACE, OpenPrintTag, ELEGOO Canvas, OpenSpool, QidiTech, OpenTag och TigerTag, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen.

Finns det en slicerprofil för Protopasta Simply PETG?

Inte någon egen som vi känner till. Använd din slicers generella PETG-profil med temperaturerna ovan.

Filamentdata: Open Filament Database, en öppen katalog som underhålls av communityn och som SimplyPrint hjälper till att driva. Användningssiffror, skrivaromdömen och NFC-stöd kommer från SimplyPrint.