PrimaValue ABS

Av PrimaValue, Sverige ABS

  • Black
  • Blue
  • Dark Grey
  • Green
  • Red
  • White

Hur skriver jag ut det?

Munstycke
240-270 °C
Bädd
90-110 °C
Diameter
1.75 mm

PrimaValue ABS i korthet

PrimaValue ABS är filament av ABS från PrimaValue, ett varumärke från Sverige. Skriv ut med munstycket på 240-270 °C och byggplattan på 90-110 °C. Finns i 6 färger, på spolar om 1 kg.

Material
ABS
Munstycke
240-270 °C
Bädd
90-110 °C
Diameter
1.75 mm
Spolstorlekar
1 kg
Färger
6
Alla specifikationer

PrimaValue ABS-färger

    • Black
    Black
    • Blue
    Blue
    • Dark Grey
    Dark Grey
    • Green
    Green
    • Red
    Red
    • White
    White

Var du kan köpa PrimaValue ABS

Vi känner ännu inte till någon butik som säljer det. Det kan finnas på Amazon.

Amazon

Sök efter PrimaValue ABS på Amazon. Länken öppnar Amazon för ditt land, om det finns.

Sök på Amazon Partnerlänk

Partnerinformation: Vissa länkar på den här sidan är partnerlänkar. Vi kan få provision om du genomför ett köp, utan extra kostnad för dig. Som Amazon Associate tjänar vi på kvalificerade köp.

Skrivare som skriver ut PrimaValue ABS bra

246 skrivare i vår katalog kan skriva ut ABS & ASA bra, bedömt utifrån deras temperaturer, kapsling och extruder. De som används mest med SimplyPrint visas först.

PrimaValue ABS i en AMS, CFS eller ACE Pro och dess NFC-tagg

I en enhet för flera material

ABS är den typ av filament som multimaterialenheter är gjorda för.

Open Filament Database registrerar ännu inte spolens storlek eller om den är av kartong: kontrollera att den passar i din enhet.

NFC- och RFID-taggar

Såvitt vi vet har PrimaValue inga taggar på sina spolar. SimplyPrint skriver en för systemet du använder, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen:

Creality CFS: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Creality-skrivare läser den som en egen spole.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Anycubic-skrivare läser den som en egen spole.

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Prusa-skrivare läser den som en egen spole.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att ELEGOO-skrivare läser den som en egen spole.

OpenSpool: SimplyPrint skriver en öppen OpenSpool-tagg som alla OpenSpool-läsare kan läsa.

QidiTech: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att QIDI-skrivare läser den som en egen spole.

OpenTag: SimplyPrint skriver en öppen OpenTag-tagg som alla OpenTag-läsare kan läsa.

TigerTag: SimplyPrint skriver en öppen TigerTag-tagg som alla TigerTag-läsare kan läsa.

Taggar från Bambu Lab och Snapmaker U1 är signerade av skrivartillverkaren, så vi kan inte skriva till dem, men vi kan skriva till de andra. På de skrivarna håller SimplyPrint i stället koll på spolen.

Läs av NFC-tagg
Märke
Material
Färg
Spole
Återstående vikt 0 g av 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler för PrimaValue ABS

Ingen slicer har, så vitt vi vet, en egen profil för det. Börja med din slicers generiska ABS-profil och ställ in temperaturerna ovan.

Specifikationer för PrimaValue ABS

Temperaturer, material och spolar, enligt PrimaValue i Open Filament Database.

Utskrift

Munstyckstemperatur 240-270 °C
Bäddtemperatur 90-110 °C
Härdat munstycke Okänd

Material

Material ABS
Egenskaper Okänd
Densitet 1.04 g/cm³
Varumärke från Sverige

Spolar

Diameter 1.75 mm
Spolstorlekar 1 kg
Färger 6
Påfyllningar utan spole Okänd

Är dessa data felaktiga? Redigera dem i Open Filament Database: korrigeringen visas på den här sidan vid nästa import. Filamentets fil på GitHub

Jämför PrimaValue ABS med liknande filament

Samma typ av filament från andra varumärken, med liknande finish och temperaturer, som du kan köpa.

Vanliga frågor

Vilken temperatur ska jag skriva ut PrimaValue ABS vid?

PrimaValue anger en munstyckstemperatur på 240-270 °C och en byggplattetemperatur på 90-110 °C. Börja mitt i intervallet och justera för din skrivare.

Vilka 3D-skrivare kan skriva ut PrimaValue ABS?

246 skrivare i vår katalog kan skriva ut det bra, bedömt utifrån deras temperaturer, kapsling och extruder, till exempel Bambu Lab P1S, Bambu Lab P1S Combo och Bambu Lab X1-Carbon Combo.

Har PrimaValue ABS en NFC- eller RFID-tagg?

Inte från PrimaValue, så vitt vi vet. SimplyPrint kan skriva en tagg för det för Creality CFS, Anycubic ACE, OpenPrintTag, ELEGOO Canvas, OpenSpool, QidiTech, OpenTag och TigerTag, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen.

Finns det en slicerprofil för PrimaValue ABS?

Inte någon egen som vi känner till. Använd din slicers generella ABS-profil med temperaturerna ovan.

Filamentdata: Open Filament Database, en öppen katalog som underhålls av communityn och som SimplyPrint hjälper till att driva. Användningssiffror, skrivaromdömen och NFC-stöd kommer från SimplyPrint.