Polymaker Polylite PLA

Av Polymaker, Kina PLA

  • Aqua Blue
  • Army Green
  • Azure Blue
  • Beige
  • Black
  • Blue
  • Blue Green
  • Brown
  • Cold White
  • Cos Version A
  • Cos Version B
  • Cream
  • Dark Blue
  • Dark Grey
  • Dark Grey Green
  • Dark Purple
  • Green
  • Grey
  • Jungle Green
  • +20

Hur skriver jag ut det?

Munstycke
190-230 °C
Bädd
50-70 °C
Diameter
1.75 mm och 2.85 mm

Polymaker Polylite PLA i korthet

Polymaker Polylite PLA är filament av PLA från Polymaker, ett varumärke från Kina. Skriv ut med munstycket på 190-230 °C och byggplattan på 50-70 °C. Finns i 39 färger, på spolar om 1 kg, 3 kg och 5 kg.

Material
PLA
Munstycke
190-230 °C
Bädd
50-70 °C
Diameter
1.75 mm och 2.85 mm
Spolstorlekar
1 kg, 3 kg och 5 kg
Färger
39
Alla specifikationer

Polymaker Polylite PLA-färger

    • Aqua Blue
    Aqua Blue
    • Army Green
    Army Green
    • Azure Blue
    Azure Blue
    • Beige
    Beige
    • Black
    Black
    • Blue
    Blue
    • Blue Green
    Blue Green
    • Brown
    Brown
    • Cold White
    Cold White
    • Cos Version A
    Cos Version A
    • Cos Version B
    Cos Version B
    • Cream
    Cream
    • Dark Blue
    Dark Blue
    • Dark Grey
    Dark Grey
    • Dark Grey Green
    Dark Grey Green
    • Dark Purple
    Dark Purple
    • Green
    Green
    • Grey
    Grey
    • Jungle Green
    Jungle Green
    • Lemon Yellow
    Lemon Yellow
    • Light Blue
    Light Blue
    • Light Green
    Light Green
    • Light Red
    Light Red
    • Light Yellow
    Light Yellow
    • Lime Green
    Lime Green
    • Lw
    Lw Skummande (lättvikt)
    • Magenta
    Magenta
    • Natural
    Natural
    • Olive Brown
    Olive Brown
    • Olive Green
    Olive Green
    • Orange
    Orange
    • Pink
    Pink
    • Polymaker Teal
    Polymaker Teal
    • Purple
    Purple
    • Red
    Red
    • Steel Grey
    Steel Grey
    • Stone Blue
    Stone Blue
    • White
    White
    • Yellow
    Yellow

Var du kan köpa Polymaker Polylite PLA

Vi känner ännu inte till någon butik som säljer det. Det kan finnas på Amazon.

Amazon

Sök efter Polymaker Polylite PLA på Amazon. Länken öppnar Amazon för ditt land, om det finns.

Sök på Amazon Partnerlänk

Partnerinformation: Vissa länkar på den här sidan är partnerlänkar. Vi kan få provision om du genomför ett köp, utan extra kostnad för dig. Som Amazon Associate tjänar vi på kvalificerade köp.

Skrivare för Polymaker Polylite PLA

PLA är ett grundmaterial som i princip alla 3D-skrivare kan skriva ut: 767 av de 767 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra. Nedan visas de skrivare som SimplyPrint-användare använder mest.

Polymaker Polylite PLA i en AMS, CFS eller ACE Pro och dess NFC-tagg

I en enhet för flera material

PLA är den typ av filament som multimaterialenheter är gjorda för.

Open Filament Database registrerar ännu inte spolens storlek eller om den är av kartong: kontrollera att den passar i din enhet.

NFC- och RFID-taggar

Såvitt vi vet har Polymaker inga taggar på sina spolar. SimplyPrint skriver en för systemet du använder, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen:

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Prusa-skrivare läser den som en egen spole.

QidiTech: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att QIDI-skrivare läser den som en egen spole.

OpenSpool: SimplyPrint skriver en öppen OpenSpool-tagg som alla OpenSpool-läsare kan läsa.

OpenTag: SimplyPrint skriver en öppen OpenTag-tagg som alla OpenTag-läsare kan läsa.

Creality CFS: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Creality-skrivare läser den som en egen spole.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Anycubic-skrivare läser den som en egen spole.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att ELEGOO-skrivare läser den som en egen spole.

TigerTag: SimplyPrint skriver en öppen TigerTag-tagg som alla TigerTag-läsare kan läsa.

Taggar från Bambu Lab och Snapmaker U1 är signerade av skrivartillverkaren, så vi kan inte skriva till dem, men vi kan skriva till de andra. På de skrivarna håller SimplyPrint i stället koll på spolen.

Läs av NFC-tagg
Märke
Material
Färg
Spole
Återstående vikt 0 g av 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler för Polymaker Polylite PLA

Ingen slicer har, så vitt vi vet, en egen profil för det. Börja med din slicers generiska PLA-profil och ställ in temperaturerna ovan.

Vad SimplyPrint-användare gör med Polymaker Polylite PLA

Från spolar och utskrifter från SimplyPrint-konton, sammanräknat den 22 Oct 2026. Inget konto kan urskiljas.

Har den i lager
Används av flera SimplyPrint-användare
Hobbyanvändare
Används av flera SimplyPrint-användare

Specifikationer för Polymaker Polylite PLA

Temperaturer, material och spolar, enligt Polymaker i Open Filament Database.

Utskrift

Munstyckstemperatur 190-230 °C
Bäddtemperatur 50-70 °C
Härdat munstycke Inte klassat som abrasivt

Material

Material PLA
Egenskaper Vissa färger: Skummande (lättvikt)
Densitet 1.24 g/cm³
Varumärke från Kina

Spolar

Diameter 1.75 mm och 2.85 mm
Spolstorlekar 1 kg, 3 kg och 5 kg
Färger 39
Påfyllningar utan spole Okänd

Dokument

Tekniskt datablad Ladda ner från Polymaker
Säkerhetsdatablad Ladda ner från Polymaker

Är dessa data felaktiga? Redigera dem i Open Filament Database: korrigeringen visas på den här sidan vid nästa import. Filamentets fil på GitHub

Jämför Polymaker Polylite PLA med liknande filament

Samma typ av filament från andra varumärken, med liknande finish och temperaturer, som du kan köpa.

Vanliga frågor

Vilken temperatur ska jag skriva ut Polymaker Polylite PLA vid?

Polymaker anger en munstyckstemperatur på 190-230 °C och en byggplattetemperatur på 50-70 °C. Börja mitt i intervallet och justera för din skrivare.

Vilka 3D-skrivare kan skriva ut Polymaker Polylite PLA?

Nästan vilken som helst: PLA är ett basmaterial som nästan alla 3D-skrivare kan skriva ut, och 767 av de 767 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra.

Har Polymaker Polylite PLA en NFC- eller RFID-tagg?

Inte från Polymaker, så vitt vi vet. SimplyPrint kan skriva en tagg för det för OpenPrintTag, QidiTech, OpenSpool, OpenTag, Creality CFS, Anycubic ACE, ELEGOO Canvas och TigerTag, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen.

Finns det en slicerprofil för Polymaker Polylite PLA?

Inte någon egen som vi känner till. Använd din slicers generella PLA-profil med temperaturerna ovan.

Filamentdata: Open Filament Database, en öppen katalog som underhålls av communityn och som SimplyPrint hjälper till att driva. Användningssiffror, skrivaromdömen och NFC-stöd kommer från SimplyPrint.