FormFutura ReForm r PLA

Av FormFutura, Nederländerna PLA

  • Black
  • Caramel
  • Elephant Grey
  • Moss Grey
  • Sangria Red
  • Turkish Blue
  • Venom Green
  • White

Hur skriver jag ut det?

Munstycke
190-216 °C
Bädd
40-60 °C
Diameter
1.75 mm

FormFutura ReForm r PLA i korthet

FormFutura ReForm r PLA är filament av PLA från FormFutura, ett varumärke från Nederländerna. Skriv ut med munstycket på 190-216 °C och byggplattan på 40-60 °C. Finns i 8 färger, på spolar om 1 kg.

Material
PLA
Munstycke
190-216 °C
Bädd
40-60 °C
Diameter
1.75 mm
Spolstorlekar
1 kg
Färger
8
Alla specifikationer

FormFutura ReForm r PLA-färger

    • Black
    Black Återvunnet
    • Caramel
    Caramel Återvunnet
    • Elephant Grey
    Elephant Grey Återvunnet
    • Moss Grey
    Moss Grey Återvunnet
    • Sangria Red
    Sangria Red Återvunnet
    • Turkish Blue
    Turkish Blue Återvunnet
    • Venom Green
    Venom Green Återvunnet
    • White
    White

Var du kan köpa FormFutura ReForm r PLA

Vi känner ännu inte till någon butik som säljer det. Det kan finnas på Amazon.

Amazon

Sök efter FormFutura ReForm r PLA på Amazon. Länken öppnar Amazon för ditt land, om det finns.

Sök på Amazon Partnerlänk

Partnerinformation: Vissa länkar på den här sidan är partnerlänkar. Vi kan få provision om du genomför ett köp, utan extra kostnad för dig. Som Amazon Associate tjänar vi på kvalificerade köp.

Skrivare för FormFutura ReForm r PLA

PLA är ett grundmaterial som i princip alla 3D-skrivare kan skriva ut: 747 av de 747 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra. Nedan visas de skrivare som SimplyPrint-användare använder mest.

FormFutura ReForm r PLA i en AMS, CFS eller ACE Pro och dess NFC-tagg

I en enhet för flera material

PLA är den typ av filament som multimaterialenheter är gjorda för.

Open Filament Database registrerar ännu inte spolens storlek eller om den är av kartong: kontrollera att den passar i din enhet.

NFC- och RFID-taggar

Såvitt vi vet har FormFutura inga taggar på sina spolar. SimplyPrint skriver en för systemet du använder, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen:

Creality CFS: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Creality-skrivare läser den som en egen spole.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Anycubic-skrivare läser den som en egen spole.

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Prusa-skrivare läser den som en egen spole.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att ELEGOO-skrivare läser den som en egen spole.

OpenSpool: SimplyPrint skriver en öppen OpenSpool-tagg som alla OpenSpool-läsare kan läsa.

QidiTech: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att QIDI-skrivare läser den som en egen spole.

OpenTag: SimplyPrint skriver en öppen OpenTag-tagg som alla OpenTag-läsare kan läsa.

TigerTag: SimplyPrint skriver en öppen TigerTag-tagg som alla TigerTag-läsare kan läsa.

Taggar från Bambu Lab och Snapmaker U1 är signerade av skrivartillverkaren, så vi kan inte skriva till dem, men vi kan skriva till de andra. På de skrivarna håller SimplyPrint i stället koll på spolen.

Läs av NFC-tagg
Märke
Material
Färg
Spole
Återstående vikt 0 g av 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler för FormFutura ReForm r PLA

Ingen slicer har, så vitt vi vet, en egen profil för det. Börja med din slicers generiska PLA-profil och ställ in temperaturerna ovan.

Specifikationer för FormFutura ReForm r PLA

Temperaturer, material och spolar, enligt FormFutura i Open Filament Database.

Utskrift

Munstyckstemperatur 190-216 °C
Bäddtemperatur 40-60 °C
Härdat munstycke Inte klassat som abrasivt

Material

Material PLA
Egenskaper Vissa färger: Återvunnet
Densitet 1.24 g/cm³
Varumärke från Nederländerna

Spolar

Diameter 1.75 mm
Spolstorlekar 1 kg
Färger 8
Påfyllningar utan spole Okänd

Är dessa data felaktiga? Redigera dem i Open Filament Database: korrigeringen visas på den här sidan vid nästa import. Filamentets fil på GitHub

Jämför FormFutura ReForm r PLA med liknande filament

Samma typ av filament från andra varumärken, med liknande finish och temperaturer, som du kan köpa.

Vanliga frågor

Vilken temperatur ska jag skriva ut FormFutura ReForm r PLA vid?

FormFutura anger en munstyckstemperatur på 190-216 °C och en byggplattetemperatur på 40-60 °C. Börja mitt i intervallet och justera för din skrivare.

Vilka 3D-skrivare kan skriva ut FormFutura ReForm r PLA?

Nästan vilken som helst: PLA är ett basmaterial som nästan alla 3D-skrivare kan skriva ut, och 747 av de 747 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra.

Har FormFutura ReForm r PLA en NFC- eller RFID-tagg?

Inte från FormFutura, så vitt vi vet. SimplyPrint kan skriva en tagg för det för Creality CFS, Anycubic ACE, OpenPrintTag, ELEGOO Canvas, OpenSpool, QidiTech, OpenTag och TigerTag, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen.

Finns det en slicerprofil för FormFutura ReForm r PLA?

Inte någon egen som vi känner till. Använd din slicers generella PLA-profil med temperaturerna ovan.

Filamentdata: Open Filament Database, en öppen katalog som underhålls av communityn och som SimplyPrint hjälper till att driva. Användningssiffror, skrivaromdömen och NFC-stöd kommer från SimplyPrint.