Dremel Digilab Eco PLA

Av Dremel, USA PLA

  • Black

Hur skriver jag ut det?

Munstycke
190-230 °C
Bädd
50-70 °C
Diameter
1.75 mm

Dremel Digilab Eco PLA i korthet

Dremel Digilab Eco PLA är filament av PLA från Dremel, ett varumärke från USA. Skriv ut med munstycket på 190-230 °C och byggplattan på 50-70 °C. Finns i 1 färg, på spolar om 1 kg.

Material
PLA
Munstycke
190-230 °C
Bädd
50-70 °C
Diameter
1.75 mm
Spolstorlekar
1 kg
Färger
1
Alla specifikationer

Dremel Digilab Eco PLA-färger

    • Black
    Black

Var du kan köpa Dremel Digilab Eco PLA

Vi känner ännu inte till någon butik som säljer det. Det kan finnas på Amazon.

Amazon

Sök efter Dremel Digilab Eco PLA på Amazon. Länken öppnar Amazon för ditt land, om det finns.

Sök på Amazon Partnerlänk

Partnerinformation: Vissa länkar på den här sidan är partnerlänkar. Vi kan få provision om du genomför ett köp, utan extra kostnad för dig. Som Amazon Associate tjänar vi på kvalificerade köp.

Skrivare för Dremel Digilab Eco PLA

PLA är ett grundmaterial som i princip alla 3D-skrivare kan skriva ut: 767 av de 767 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra. Nedan visas de skrivare som SimplyPrint-användare använder mest.

Dremel Digilab Eco PLA i en AMS, CFS eller ACE Pro och dess NFC-tagg

I en enhet för flera material

PLA är den typ av filament som multimaterialenheter är gjorda för.

Open Filament Database registrerar ännu inte spolens storlek eller om den är av kartong: kontrollera att den passar i din enhet.

NFC- och RFID-taggar

Såvitt vi vet har Dremel inga taggar på sina spolar. SimplyPrint skriver en för systemet du använder, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen:

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Prusa-skrivare läser den som en egen spole.

QidiTech: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att QIDI-skrivare läser den som en egen spole.

OpenSpool: SimplyPrint skriver en öppen OpenSpool-tagg som alla OpenSpool-läsare kan läsa.

OpenTag: SimplyPrint skriver en öppen OpenTag-tagg som alla OpenTag-läsare kan läsa.

Creality CFS: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Creality-skrivare läser den som en egen spole.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Anycubic-skrivare läser den som en egen spole.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att ELEGOO-skrivare läser den som en egen spole.

TigerTag: SimplyPrint skriver en öppen TigerTag-tagg som alla TigerTag-läsare kan läsa.

Taggar från Bambu Lab och Snapmaker U1 är signerade av skrivartillverkaren, så vi kan inte skriva till dem, men vi kan skriva till de andra. På de skrivarna håller SimplyPrint i stället koll på spolen.

Läs av NFC-tagg
Märke
Material
Färg
Spole
Återstående vikt 0 g av 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler för Dremel Digilab Eco PLA

Ingen slicer har, så vitt vi vet, en egen profil för det. Börja med din slicers generiska PLA-profil och ställ in temperaturerna ovan.

Specifikationer för Dremel Digilab Eco PLA

Temperaturer, material och spolar, enligt Dremel i Open Filament Database.

Utskrift

Munstyckstemperatur 190-230 °C
Bäddtemperatur 50-70 °C
Härdat munstycke Inte klassat som abrasivt

Material

Material PLA
Egenskaper Okänd
Densitet 1.24 g/cm³
Varumärke från USA

Spolar

Diameter 1.75 mm
Spolstorlekar 1 kg
Färger 1
Påfyllningar utan spole Okänd

Är dessa data felaktiga? Redigera dem i Open Filament Database: korrigeringen visas på den här sidan vid nästa import. Filamentets fil på GitHub

Jämför Dremel Digilab Eco PLA med liknande filament

Samma typ av filament från andra varumärken, med liknande finish och temperaturer, som du kan köpa.

Vanliga frågor

Vilken temperatur ska jag skriva ut Dremel Digilab Eco PLA vid?

Dremel anger en munstyckstemperatur på 190-230 °C och en byggplattetemperatur på 50-70 °C. Börja mitt i intervallet och justera för din skrivare.

Vilka 3D-skrivare kan skriva ut Dremel Digilab Eco PLA?

Nästan vilken som helst: PLA är ett basmaterial som nästan alla 3D-skrivare kan skriva ut, och 767 av de 767 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra.

Har Dremel Digilab Eco PLA en NFC- eller RFID-tagg?

Inte från Dremel, så vitt vi vet. SimplyPrint kan skriva en tagg för det för OpenPrintTag, QidiTech, OpenSpool, OpenTag, Creality CFS, Anycubic ACE, ELEGOO Canvas och TigerTag, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen.

Finns det en slicerprofil för Dremel Digilab Eco PLA?

Inte någon egen som vi känner till. Använd din slicers generella PLA-profil med temperaturerna ovan.

Filamentdata: Open Filament Database, en öppen katalog som underhålls av communityn och som SimplyPrint hjälper till att driva. Användningssiffror, skrivaromdömen och NFC-stöd kommer från SimplyPrint.