CC3D Silk TPU

Av CC3D, Schweiz TPU

  • 57D Purple
  • 98A Golden Yellow

Hur skriver jag ut det?

Munstycke
210-240 °C
Bädd
30-60 °C
Diameter
1.75 mm

CC3D Silk TPU i korthet

CC3D Silk TPU är filament av TPU från CC3D, ett varumärke från Schweiz. Skriv ut med munstycket på 210-240 °C och byggplattan på 30-60 °C. Finns i 2 färger, på spolar om 1 kg.

Material
TPU
Munstycke
210-240 °C
Bädd
30-60 °C
Diameter
1.75 mm
Spolstorlekar
1 kg
Färger
2
Alla specifikationer

CC3D Silk TPU-färger

    • 57D Purple
    57D Purple Silke
    • 98A Golden Yellow
    98A Golden Yellow Silke

Var du kan köpa CC3D Silk TPU

Vi känner ännu inte till någon butik som säljer det. Det kan finnas på Amazon.

Amazon

Sök efter CC3D Silk TPU på Amazon. Länken öppnar Amazon för ditt land, om det finns.

Sök på Amazon Partnerlänk

Partnerinformation: Vissa länkar på den här sidan är partnerlänkar. Vi kan få provision om du genomför ett köp, utan extra kostnad för dig. Som Amazon Associate tjänar vi på kvalificerade köp.

Skrivare som skriver ut CC3D Silk TPU bra

404 skrivare i vår katalog kan skriva ut TPU och flexibla material bra, bedömt utifrån deras temperaturer, kapsling och extruder. De som används mest med SimplyPrint visas först.

CC3D Silk TPU i en AMS, CFS eller ACE Pro och dess NFC-tagg

I en enhet för flera material

Flexibelt filament: de flesta multimaterialenheter (AMS, CFS, ACE Pro) kan inte mata mjuk TPU tillförlitligt. Skriv ut det från den externa spolhållaren.

Open Filament Database registrerar ännu inte spolens storlek eller om den är av kartong: kontrollera att den passar i din enhet.

NFC- och RFID-taggar

Såvitt vi vet har CC3D inga taggar på sina spolar. SimplyPrint skriver en för systemet du använder, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen:

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Prusa-skrivare läser den som en egen spole.

QidiTech: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att QIDI-skrivare läser den som en egen spole.

OpenSpool: SimplyPrint skriver en öppen OpenSpool-tagg som alla OpenSpool-läsare kan läsa.

OpenTag: SimplyPrint skriver en öppen OpenTag-tagg som alla OpenTag-läsare kan läsa.

Creality CFS: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Creality-skrivare läser den som en egen spole.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Anycubic-skrivare läser den som en egen spole.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att ELEGOO-skrivare läser den som en egen spole.

TigerTag: SimplyPrint skriver en öppen TigerTag-tagg som alla TigerTag-läsare kan läsa.

Taggar från Bambu Lab och Snapmaker U1 är signerade av skrivartillverkaren, så vi kan inte skriva till dem, men vi kan skriva till de andra. På de skrivarna håller SimplyPrint i stället koll på spolen.

Läs av NFC-tagg
Märke
Material
Färg
Spole
Återstående vikt 0 g av 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler för CC3D Silk TPU

Ingen slicer har, så vitt vi vet, en egen profil för det. Börja med din slicers generiska TPU-profil och ställ in temperaturerna ovan.

Specifikationer för CC3D Silk TPU

Temperaturer, material och spolar, enligt CC3D i Open Filament Database.

Utskrift

Munstyckstemperatur 210-240 °C
Bäddtemperatur 30-60 °C
Härdat munstycke Inte klassat som abrasivt

Material

Material TPU
Egenskaper Silke
Densitet 1.21 g/cm³
Varumärke från Schweiz

Spolar

Diameter 1.75 mm
Spolstorlekar 1 kg
Färger 2
Påfyllningar utan spole Okänd

Är dessa data felaktiga? Redigera dem i Open Filament Database: korrigeringen visas på den här sidan vid nästa import. Filamentets fil på GitHub

Jämför CC3D Silk TPU med liknande filament

Samma typ av filament från andra varumärken, med liknande finish och temperaturer, som du kan köpa.

Vanliga frågor

Vilken temperatur ska jag skriva ut CC3D Silk TPU vid?

CC3D anger en munstyckstemperatur på 210-240 °C och en byggplattetemperatur på 30-60 °C. Börja mitt i intervallet och justera för din skrivare.

Vilka 3D-skrivare kan skriva ut CC3D Silk TPU?

404 skrivare i vår katalog kan skriva ut det bra, bedömt utifrån deras temperaturer, kapsling och extruder, till exempel Bambu Lab P1S, Bambu Lab A1 och Bambu Lab P1S Combo.

Har CC3D Silk TPU en NFC- eller RFID-tagg?

Inte från CC3D, så vitt vi vet. SimplyPrint kan skriva en tagg för det för OpenPrintTag, QidiTech, OpenSpool, OpenTag, Creality CFS, Anycubic ACE, ELEGOO Canvas och TigerTag, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen.

Finns det en slicerprofil för CC3D Silk TPU?

Inte någon egen som vi känner till. Använd din slicers generella TPU-profil med temperaturerna ovan.

Filamentdata: Open Filament Database, en öppen katalog som underhålls av communityn och som SimplyPrint hjälper till att driva. Användningssiffror, skrivaromdömen och NFC-stöd kommer från SimplyPrint.