Alzament PLA Silk

Av Alzament, Tjeckien PLA

  • Black
  • Blue
  • Candy Black-Silver
  • Candy Blue-Green
  • Candy Blue-Silver
  • Candy Gold-Blue-Green
  • Candy Gold-Red
  • Candy Red-Gold-Blue
  • Dual Color Black-Gold
  • Dual Color Black-Purple
  • Dual Color Black-Rose Red
  • Dual Color Blue-Green
  • Dual Color Blue-Pink
  • Dual Color Red-Gold
  • Dual Color Red-Green
  • Dual colour Black-Gold
  • Dual colour Black-Purple
  • Dual colour Black-Rose Red
  • Dual colour Blue-Pink
  • +26

Hur skriver jag ut det?

Munstycke
190-230 °C
Bädd
50-70 °C
Diameter
1.75 mm

Alzament PLA Silk i korthet

Alzament PLA Silk är filament av PLA från Alzament, ett varumärke från Tjeckien. Skriv ut med munstycket på 190-230 °C och byggplattan på 50-70 °C. Finns i 45 färger, på spolar om 1 kg.

Material
PLA
Munstycke
190-230 °C
Bädd
50-70 °C
Diameter
1.75 mm
Spolstorlekar
1 kg
Färger
45
Alla specifikationer

Alzament PLA Silk-färger

    • Black
    Black Silke
    • Blue
    Blue Silke
    • Candy Black-Silver
    Candy Black-Silver Silke · Gradient
    • Candy Blue-Green
    Candy Blue-Green Silke · Gradient
    • Candy Blue-Silver
    Candy Blue-Silver Silke · Gradient
    • Candy Gold-Blue-Green
    Candy Gold-Blue-Green Silke · Gradient
    • Candy Gold-Red
    Candy Gold-Red Silke · Gradient
    • Candy Red-Gold-Blue
    Candy Red-Gold-Blue Silke · Gradient
    • Dual Color Black-Gold
    Dual Color Black-Gold Silke · Gradient
    • Dual Color Black-Purple
    Dual Color Black-Purple Silke · Gradient
    • Dual Color Black-Rose Red
    Dual Color Black-Rose Red Silke · Gradient
    • Dual Color Blue-Green
    Dual Color Blue-Green Silke · Gradient
    • Dual Color Blue-Pink
    Dual Color Blue-Pink Silke · Gradient
    • Dual Color Red-Gold
    Dual Color Red-Gold Silke · Gradient
    • Dual Color Red-Green
    Dual Color Red-Green Silke · Gradient
    • Dual colour Black-Gold
    Dual colour Black-Gold Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Dual colour Black-Purple
    Dual colour Black-Purple Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Dual colour Black-Rose Red
    Dual colour Black-Rose Red Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Dual colour Blue-Pink
    Dual colour Blue-Pink Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Dual colour Red-Gold
    Dual colour Red-Gold Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Dual colour Red-Green
    Dual colour Red-Green Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Gold
    Gold Silke
    • Gray
    Gray Silke
    • Pink
    Pink Silke
    • Rainbow
    Rainbow Silke · Gradient
    • Rainbow Dragon Palace
    Rainbow Dragon Palace Silke · Gradient
    • Rainbow Flame Mountain
    Rainbow Flame Mountain Silke · Gradient
    • Rainbow Huaguo Mountain
    Rainbow Huaguo Mountain Silke · Gradient
    • Rainbow Jade Pool
    Rainbow Jade Pool Silke · Gradient
    • Rainbow Moon Palace
    Rainbow Moon Palace Silke · Gradient
    • Red
    Red Silke
    • Red Copper
    Red Copper Silke
    • Royal Blue
    Royal Blue Silke
    • Sky Blue
    Sky Blue Silke
    • Tri Color Gold-Green-Black
    Tri Color Gold-Green-Black Silke · Gradient
    • Tri Color Gold-Green-Rose
    Tri Color Gold-Green-Rose Silke · Gradient
    • Tri Color Gold-Silver-Copper
    Tri Color Gold-Silver-Copper Silke · Gradient
    • Tri Color Red-Green-Blue
    Tri Color Red-Green-Blue Silke · Gradient
    • Tri Color Yellow-Blue-Green
    Tri Color Yellow-Blue-Green Silke · Gradient
    • Tri colour Gold-Green-Black
    Tri colour Gold-Green-Black Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Tri colour Gold-Green-Rose Red
    Tri colour Gold-Green-Rose Red Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Tri colour Gold-Silver-Copper
    Tri colour Gold-Silver-Copper Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Tri colour Red-Green-Blue
    Tri colour Red-Green-Blue Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • Tri colour Yellow-Blue-Green
    Tri colour Yellow-Blue-Green Silke · Flerfärgad (koextruderad)
    • White
    White Silke

Var du kan köpa Alzament PLA Silk

Vi känner ännu inte till någon butik som säljer det. Det kan finnas på Amazon.

Amazon

Sök efter Alzament PLA Silk på Amazon. Länken öppnar Amazon för ditt land, om det finns.

Sök på Amazon Partnerlänk

Partnerinformation: Vissa länkar på den här sidan är partnerlänkar. Vi kan få provision om du genomför ett köp, utan extra kostnad för dig. Som Amazon Associate tjänar vi på kvalificerade köp.

Skrivare för Alzament PLA Silk

PLA är ett grundmaterial som i princip alla 3D-skrivare kan skriva ut: 767 av de 767 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra. Nedan visas de skrivare som SimplyPrint-användare använder mest.

Alzament PLA Silk i en AMS, CFS eller ACE Pro och dess NFC-tagg

I en enhet för flera material

PLA är den typ av filament som multimaterialenheter är gjorda för.

Open Filament Database registrerar ännu inte spolens storlek eller om den är av kartong: kontrollera att den passar i din enhet.

NFC- och RFID-taggar

Såvitt vi vet har Alzament inga taggar på sina spolar. SimplyPrint skriver en för systemet du använder, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen:

OpenPrintTag: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Prusa-skrivare läser den som en egen spole.

QidiTech: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att QIDI-skrivare läser den som en egen spole.

OpenSpool: SimplyPrint skriver en öppen OpenSpool-tagg som alla OpenSpool-läsare kan läsa.

OpenTag: SimplyPrint skriver en öppen OpenTag-tagg som alla OpenTag-läsare kan läsa.

Creality CFS: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Creality-skrivare läser den som en egen spole.

Anycubic ACE: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att Anycubic-skrivare läser den som en egen spole.

ELEGOO Canvas: SimplyPrint skriver en tagg för den här spolen, så att ELEGOO-skrivare läser den som en egen spole.

TigerTag: SimplyPrint skriver en öppen TigerTag-tagg som alla TigerTag-läsare kan läsa.

Taggar från Bambu Lab och Snapmaker U1 är signerade av skrivartillverkaren, så vi kan inte skriva till dem, men vi kan skriva till de andra. På de skrivarna håller SimplyPrint i stället koll på spolen.

Läs av NFC-tagg
Märke
Material
Färg
Spole
Återstående vikt 0 g av 1000 g
SimplyPrint OpenSpool OpenTag Bambu Lab Creality OpenPrintTag TigerTag

Slicerprofiler för Alzament PLA Silk

Ingen slicer har, så vitt vi vet, en egen profil för det. Börja med din slicers generiska PLA-profil och ställ in temperaturerna ovan.

Vad SimplyPrint-användare gör med Alzament PLA Silk

Från spolar och utskrifter från SimplyPrint-konton, sammanräknat den 22 Oct 2026. Inget konto kan urskiljas.

Har den i lager
Används av flera SimplyPrint-användare
Hobbyanvändare
Används av flera SimplyPrint-användare

Specifikationer för Alzament PLA Silk

Temperaturer, material och spolar, enligt Alzament i Open Filament Database.

Utskrift

Munstyckstemperatur 190-230 °C
Bäddtemperatur 50-70 °C
Härdat munstycke Inte klassat som abrasivt

Material

Material PLA
Egenskaper Silke; några färger: Gradient, Flerfärgad (koextruderad)
Densitet 1.19 g/cm³
Varumärke från Tjeckien

Spolar

Diameter 1.75 mm
Spolstorlekar 1 kg
Färger 45
Påfyllningar utan spole Okänd

Dokument

Tekniskt datablad Ladda ner från Alzament

Är dessa data felaktiga? Redigera dem i Open Filament Database: korrigeringen visas på den här sidan vid nästa import. Filamentets fil på GitHub

Jämför Alzament PLA Silk med liknande filament

Samma typ av filament från andra varumärken, med liknande finish och temperaturer, som du kan köpa.

Vanliga frågor

Vilken temperatur ska jag skriva ut Alzament PLA Silk vid?

Alzament anger en munstyckstemperatur på 190-230 °C och en byggplattetemperatur på 50-70 °C. Börja mitt i intervallet och justera för din skrivare.

Vilka 3D-skrivare kan skriva ut Alzament PLA Silk?

Nästan vilken som helst: PLA är ett basmaterial som nästan alla 3D-skrivare kan skriva ut, och 767 av de 767 skrivarna i vår katalog skriver ut det bra.

Har Alzament PLA Silk en NFC- eller RFID-tagg?

Inte från Alzament, så vitt vi vet. SimplyPrint kan skriva en tagg för det för OpenPrintTag, QidiTech, OpenSpool, OpenTag, Creality CFS, Anycubic ACE, ELEGOO Canvas och TigerTag, så att spolen fungerar som systemtillverkarens egen.

Finns det en slicerprofil för Alzament PLA Silk?

Inte någon egen som vi känner till. Använd din slicers generella PLA-profil med temperaturerna ovan.

Filamentdata: Open Filament Database, en öppen katalog som underhålls av communityn och som SimplyPrint hjälper till att driva. Användningssiffror, skrivaromdömen och NFC-stöd kommer från SimplyPrint.